مولفه های اصلی بورس

0 450

تالار بورس

مداراقتصادمعاملات بورس تا چند سال پیش دریك تالار همان تالار اصلی بود انجام می شد ولی به دلیل حجم بالای شركت های خواستار پذیرش از چندی پیش تالار فرعی افتتاح گشت تالار بورس شامل سه مرحله و طبقه می باشد.هر بخش از تالارها دارای قوانین و مشخصات تدوین شده ای است كه شركت ها باداشتن شرایط و رعایت قوانین به هر تالار وارد می شوند.خرید و فروش اوراق بهادار ثبت شده در بورس در تالار بورس انجام میشود خرید و فروش در ساعات مشخصی9 الی 12:30 صورت میگیرد.امكانات مورد نیاز نیز در این تالار از قبیل تلفن و كامپیوتر و میز برای كارگزاران آماده شده است. لازم به ذكر فرق هایی بین دو تالار وجود دارد.

تالار بورس شامل سه تابلو می باشد :

1- تابلو اول تالار اصلی

2- تابلودوم تالار اصلی

3- تابلو تالار فرعی 

در تالار فرعی شركتها پذیرش مشروط می شوند تا بتوانند شرایط مورد نظر را كسب كنند و به تالار اصلی وارد شوند .در تالارفرعی نوسان قیمتها كمتر از 100 تومان اجازه داده می شود ولی در تالار اصلی معامله چنین سهامی اجازه داده نمی شود.

فهرست رسمی بورس

در بورس اوراق بهادار تنها اوراقی قابل معامله هستند كه نام آنها در فهرست رسمی بورس درج شده باشد.سهام هر شركت ابتدا باید مورد تایید سازمان بورس باشد تا بتواند در تالار بورس مورد معامله قرار گیرد و این ظوابط هم جهت اطمینان بیشتر خریدار به وضعیت شركت در بلندمدت است.

تابلوی قیمتها

تابلوی قیمتها تمامی معاملات را در معرض دید و آگاهی وقضاوت عموم می گذارد.در پایان هر روز این اطلاعات برای درج در روزنامه های رسمی كشور ، به دفتر آنها ارسال می شود تابلوی قیمتها در تالار بورس زینت بخش دیوار شده است تا خریداران بدانند ، مجموعه سهام در هر لحظه از نظر قیمت وتعداد سهام قابل عرضه یا مورد تقاضا در چه وضعیتی قرار دارند.

منبع:آسمونی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.